CHS Akibon a Furbel Céleste - Auvergnéský a Bretaňský ohař

Chovatelská stanice výmarských ohařů (minulost) a auvergnéských ohařů (současnost)

Mirek Horáček,  Velké Němčice u Židlochovic.

Chovatelská stanice Akibon vznikla v roce 1992, jako chovná stanice výmarských ohařů krátkosrstých, kdy po celé tehdejší ČSFR byli výmaráci poměrně vzácní. Po celou dobu se snažíme udržet genotyp po zakladatelce Almy od Hraběte, která vynikala snadnou cvičitelností, ostrostí, ostražitostí a pracovala jako hlasič, nadaný od přírody.
V současné době působí v chovu její vnučka Cita z Šatavy, která nese velkou část genů Almy a předává je na potomky. Záměrem naší CHS je udržet žádanou povahu: lehkou cvičitelnost a ostrost, ale ne kousavost a rvavost. Toho se snažíme dosáhnout citlivým připařováním chovných psů, s důrazem na zachování rodové linie. Psi byli a jsou využíváni v myslivecké praxi s velmi dobrými výsledky.
Cita nese cenný soubor genů, v kterém není zahrnuta krev importu, díky čemuž se hodí pro většinu chovných psů v ČR.
Jako chovný pes působil její syn Fergus Akibon, pracovně i exteriérově vynikající pes, který je v mém držení.

K chovu výmarských ohařů jsem se dostal náhodou a okamžitě jsem si je oblíbil. Současně jsem složil zkoušky z myslivosti a od té doby se aktivně věnuji lovecké praxi se svými psy.
Největší potěšení z pohybu má ohař při tom, k čemu byl stvořen – k lovu. Není větší ocenění Vaší práce se psem, než vidět kvalitně odvedenou práci vašeho psa a slyšet chválu z úst někoho jiného. 

V současné době chovám plemeno braque d´Auvergne -  auvergneský ohař.